Biuro Ekspertyz Sądowych jakość opinii

  • przygotowywana w zespołach
  • wydawana przez biegłego specjalistę z wieloletnim doświadczeniem
  • przy wykorzystywaniu wysokiej klasy zaplecza technologicznego

W związku z toczącym się postępowaniem o popełnienie czynu z art. 305 (Prawo własności przemysłowej – handel podróbkami) do Biura Ekspertyz Sądowych został nadesłany telefon komórkowy.

Poszkodowany, zakupił poprzez internetowy serwis aukcyjny, drogi model smartfonu firmy Samsung. Już po chwili od uruchomienia poszkodowany zauważył, że telefon nie funkcjonował tak jak się tego spodziewał, a szczegóły obudowy jego egzemplarza różniły się od modelu prezentowanego przez producenta. Sprzedawca odmówił wymiany towaru na zgodny z umową, po czym kupujący złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i sprawą zajęła się prokuratura.

Do naszego laboratorium został wysłany telefon w celu ustalenia, czy jest on oryginalnym produktem firmy Samsung. Już pobieżna analiza cech fizycznych urządzenia wykazała, że nie jest to oryginalny produkt koreańskiego producenta, a już na pewno nie jest to model oferowany na aukcji. Dalsze badanie było tylko formalnością. Numer IMEI znajdujący się na nalepce znamionowej w komorze baterii wskazywał na telefon marki... Nokia. Numery seryjne również nie znajdowały się w bazie Samsunga. Oryginalny telefon pracował pod kontrolą systemu operacyjnego Android, natomiast analizowany model posiadał zamknięty, własnościowy system operacyjny z nakładką udającą menu i ekran główny Androida. Zarówno możliwości programowe jak i sprzętowe urządzenia znacząco odstawały od tego co oferował w swoich smartfonach Samsung. Zakupione przez poszkodowanego urządzenie było niskiej jakości podróbką.

telefony podrabiane

Fragment dokumentacji fotograficznej wykonanej celem wskazania występujących różnic między analizowanym urządzeniem, a jego oryginalnym odpowiednikiem

Choć handel podrabianymi telefonami komórkowymi nie jest tak powszechny jak jeszcze 6-8 lat temu, serwisy aukcyjne nadal pełne są atrakcyjnych cenowo ofert telefonów, które okazują się być podrabianymi lub „odnawianymi” modelami, sprzedawanymi jako nowe i nieużywane. Telefon odnawiany, z ang. refurbished, to model używany, ale który został odnowiony przez producenta lub firmę trzecią. Czyszczone lub wymieniane są fragmenty obudowy, kasowana zawartość pamięci, nieraz dodawane nowe akcesoria. Sprzedaż takich urządzeń nie jest przestępstwem, o ile sprzedający poinformuje o tym kupującego.

Opinię zawierającą szczegółowe wnioski dotyczące badania oryginalności dostarczonego urządzenia, przekazano organowi zlecającemu.