Biuro Ekspertyz Sądowych jakość opinii

  • przygotowywana w zespołach
  • wydawana przez biegłego specjalistę z wieloletnim doświadczeniem
  • przy wykorzystywaniu wysokiej klasy zaplecza technologicznego

OPINIE Z ZAKRESU INFORMATYKI ŚLEDCZEJ

 


Kierownik

Marzena Krzemińska


Wydział ds. Informatyki Śledczej specjalizuje się w wykonywaniu opinii na zlecenie Sądów, Prokuratur oraz Policji.

Wydział składa się z 3 laboratoriów:

  • informatyki śledczej,
  • badania urządzeń mobilnych,
  • monitoringu,

w którym aktualnie zatrudnionych jest 8 osób, 6 jest wpisanych na listę biegłych sądowych, opiniujących w zakresie informatyki śledczej, badania urządzeń mobilnych, monitoringu.

ZAKRES WYKONYWANYCH PRAC:

Analiza, odzyskiwanie i rekonstrukcja danych (wyszukiwanie dowodów popełnienia przestępstw: dokumentów, zdjęć, filmów, śladów aktywności w internecie, wiadomości filmów, śladów aktywności w internecie, wiadomość pocztowych, wpisów na stronach i portalach społecznościowych, rozmów przez komunikatory itp.)

Badanie zawartości pamięci urządzeń mobilnych (czy znajdują się pliki zawierające pornografię dziecięcą, czy są dane wskazujące na handel lub zażywanie narkotyków, przyczyna i zastosowana metoda targnięcia się na życie użytkownika urządzenia, historia użytkowania we wskazanym zakresie czasowym, ślady wskazujące na możliwość popełnienia określonych przestępstw, czy urządzenie jest przedmiotem oryginalnym, czy zainstalowano oprogramowanie szpiegujące jego użytkownika)

Odzyskiwanie danych (dyski twarde, nośniki typu flash - dyski SSD, pen-drive, karty pamięci, etc.) z urządzeń uszkodzonych fizycznych lub danych usuniętych

Badanie legalności oprogramowania, w tym cena wartości oraz wskazanie reprezentantów poszkodowanych na terenie Polski

Analiza historii wykorzystywania komputera, archiwa komunikatorów, historie odwiedzanych stron internetowych

Wycena sprzętu, infrastruktury komputerowej i oprogramowania

Wykrywanie podsłuchów i śledzenia w komputerach, telefonach i pomieszczeniach

Audyt systemów, analiza powłamaniowa, wykrywanie nieuprawnionego dostępu do systemów komputerowych

Analiza zawartości nośników danych w zakresie treści niedozwolonych: pedofilia, przestępstwa seksualne (wraz z oceną antropologiczną wieku osób na nagraniach)

Uzyskiwanie dostępu do wszelkiego rodzaju baz danych, m.in. z programów księgowych, do prowadzenia firm, analiza i odzyskiwanie informacji z tych baz

Analiza udostępniania danych w sieciach P2P (pobieranie i udostępniane plików)

Badanie wszelkiego rodzaju przestępstw internetowych - oszustwa, wyłudzenia, phishing, skimming, etc.

Na życzenie zlecającego, do raportu z badania dołączony może być plik zawierający kopię binarną pamięci wewnętrznej urządzenia. Sam raport może być wykonany w postaci pliku z dołączoną dokumentacją typu reader (format PDF), umożliwiającą wygodne zarządzanie treścią raportu, generowanie podraportów oraz wykonywanie prostych czynności analitycznych przez zlecającego.

Icon made by Freepik from www.flaticon.com

JAKOŚĆ PRACY:

 

  • Posiadamy nowoczesne laboratorium Informatyki Śledczej, wyposażone w profesjonalny sprzęt i specjalistyczne oprogramowanie służące do wykonywania analiz i procesów odzyskiwania oraz interpretowania danych.
  • Dysponujemy najnowocześniejszym oprogramowaniem i urządzeniami serwisowymi, pozwalającymi na szybkie zastosowanie pojawiających się na rynku technologii i umożliwiającymi pozyskanie danych z coraz lepiej zabezpieczonych urządzeń.
  • Każda wykonana przez nas opinia lub ekspertyza, zawiera szczegółowy opis stosowanej metodologii jak i opis czynności zastosowanych przy badaniu przekazanego do analizy dowodu rzeczowego. W przypadku zastosowania inwazyjnych metod pozyskiwania danych, do opinii dołączana jest dokumentacja opisująca przebieg prac.
  • Nasze opinie wykonywane są w zespole co najmniej dwuosobowym, rozszerzonym o kolejnych specjalistów w zależności od zakresu kompetencji koniecznego do udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w postanowieniu.
Icon made by Pixel perfect from www.flaticon.com

DOSTARCZENIE DOWODÓW:

Materiał dowodowy można przesłać do Biura za pośrednictwem Poczty Specjalnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Istnieje też możliwość odbioru osobistego przez pracownika Biura po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

 

W każdej interdyscyplinarnej opinii konsultantem jest biegły z zakresu informatyki śledczej.

 

Ciekawe tematy i rozwiązania problemów z zakresu ekspertyz i opiniowania z informatyki śledczej.

Anti-Anti Forensics, czyli jak przechytrzyć TrueCrypt

Artykuł prezentujący jedno z możliwych podejść do odszyfrowywania danych zabezpieczonych za pomocą TrueCrypta, podejście dotyczące budowania personalizowanych słowników i „ataku na hasło” za ich pomocą.

Więcej...